• Литература > Леся Українка “Тиша морська”

    Леся Українка “Тиша морська”

    Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору Л.Українки: розвивати навички вдумливого, самостійного пошуку інформації; виховувати естетичні почуття, любов до природи.

    Тип уроку: пояснення нового матеріалу.

    Обладнання: підручник.

    Хід уроку.

    I Мотивація навчання д-ті учнів.

    1. Організаційний момент (перевірка готовності учнів до уроку)

    2. Оголошення теми та мети уроку.

    II Перевірка д/з.

    III Повідомлення нової теми.

    Слово вчителя

    Як ви знаєте Леся Українка хворіла, тому лікарі радили їй частіше перебувати в місцевостях із теплим сухим кліматом. Таким благодатним краєм є Крим. Саме там, у Євпаторії, видатна поетеса проводила багато часу. Спостерігала за чарівною природою і викладала свої незабутні враження в поетичні рядки. Так з'явився цикл віршів "Кримські спогади", які Л. Українка присвятила своєму улюбленому братові Михайлу.

    2. Виразне читання вірша "Тиша морська".

    3. Обмін враженнями про прочитане.

    4. Для того щоб ознайомитися із цим віршем, ми виконаємо кілька завдань.

    - визначаємо тему твору, основну думку (ідею), значення (пізнавальне, виховне, естетичне).

    Тема твору - опис краси моря і період затишшя, , прагнення людини протистояти морським і життєвим бурям.

    Пізнавальне значення - твір дає краще уявлення про морську природу, світлові ефекти при взаємодії води й сонячного проміння.

    Виховне знання твір спонукає до активної життєвої позиції, виховання людини, яка хоче і вміє долати всякі труднощі, що трапляються на її життєвому шляху.

    Естетичне знання показується краса світу зокрема моря, його привабливість, оптимістичний вплив на людину.

    - охарактеризувати образ ліричної героїні.

    Лірична героїня поезії дуже вразлива, чуттєва до краси світу, має поетичну думку. Вона розуміє, що на морі, як в житті, не завжди буває затишшя, не завжди вони привабливі й легкі для людини.

    У рядках "Як би я тепер хотіла у моле човенце сісти І далеко на схід сонця Золотим шляхом поплисти!" відчувається романтична спрямованість ліричної героїні.

    Остання строфа характеризує героїню як рішучу, волелюбну людину, котра здатна до боротьби із життєвими негараздами й труднощами, людину, що не відступить від своїх життєвих принципів та переконань.

    - визначити художні засоби твору та їхню роль.

    Епітети: (час) гарячий, полудневий; ясне (небо, море, сонце); (блакить) злотиста; (хвилечка) перлиста; малим (човенцем); золотим (шляхом). Ці епітети яскраво характеризують явища та предмети.

    Метафори: "з весельця щире золото спадає", "золотим шляхом поплисти", "шлях, що проложило ясне сонце через воду", "край вічного проміння" Малюють романтичну картину морського пейзажу.

    Повтори: ясне, ледве-ледве.

    Багато у вірші ласкаво-зменшувальних слів, які надають творові задушевності (хвилечка, човенце, весельце, віконце).

    Ці худ. засоби допомагають поетесі змальовувати красиву, привабливу картину моря й виразити думки та почуття, які воно в неї викликало.

    - довести, що цей твір за жанром - ліричний вірш.

    Твір передає почуття й переживання автора з приводу побаченої прекрасної картини тихого моря, вітрильника, малого човенця, що рухається по золотій сонячній доріжці.

    Твір поділений на чотирядкові строфи.

    Наявні в ньому рими: віконце - сонце, блакиті - в світі, хвилі - білі, перлиста - золотиста, підіймає - спадає, до заходу - воду, каміння - проміння.

    За неявними ознаками, твір - ліричний вірш.

    IV Підсумок.

    V Д/з. Підібрати вірш про море та охарактеризувати його. (за бажанням, можна викор. й інші вірші Л. Українки з циклу "Кримські спогади").

     

    Вы прочитали материал на тему: Леся Українка “Тиша морська”

    января 20, 2013 Опубликовано: Литература




    Предыдущее из этой категории:

    Следующее из этой рубрики:



!
Аттестация, обобщение опыта учителя. Здесь вы найдёте конспекты уроков, разработки мероприятий, нормативные документы.
© 2012-2020. Сайт создан для учителей, обсуждаются вопросы педагогики, преподавания, работы в школе.