Мельніченко Тетяна Миколаївна
Вчитель початкових класів
Северинівського НВК
Таращанського району
ТЕМА: Сонце. Чому буває літо, осінь, зима, весна.
МЕТА: Формувати в учнів уявлення про Сонце, про залежність життя рослин, тварин, людини від сонячного світла і тепла; з’ясувати, чому буває літо, осінь, зима, весна. Виховувати в учнів бажання милуватися природою. Виховувати повагу до традицій українського народу, вшановувати Сонце.
(слайд №1)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент (Слайд №2)
- Доброго дня, любі діти! Зараз у нас урок з курсу «Я і Україна». Цей урок ми присвятимо частині неживої природи, без якої неможливо уявити життя рослин, тварин та людей. Але про це згодом.
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо –
Урок наш розпочинаймо.
ІІ. Фенологічні спостереження
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Який стан неба? Похмуро чи ясно?
- Чи є опади?
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу
Гра «Що зайве?» (слайд №3)
- На моніторі ви бачите картинки. Погляньте уважно і подумайте, що тут зайве. Для цього пригадайте про що ми говорили на попередньому уроці.
(Зайвий місяць, бо він належить до неживої природи, все інше – жива природа).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Бесіда.
- Ви вже знаєте, що наша Земля рухається навколо своєї осі і навколо Сонця. Планета Земля є частиною Всесвіту. Вам не раз доводилося дивитися на вечірнє небо. Що ви бачили там? (Зорі, місяць).
- Справді, на вечірньому небі багато яскравих зірок. Але там є яскрава зірка, яка не схожа на інші, і ми бачимо її не вночі, а вдень. А яка це зірка, дізнаєтеся, коли відгадаєте загадки(Слайд№4):
2.Відгадування загадок:
Що за диво золоте?
В небі соняшник цвіте!
Добрий, щедрий він на вдачу,
та лиш вдень його я бачу.
А вночі немає:
Мабуть, спатоньки лягає.
Нумо, гляньте у віконце!
- Знаю, - Петрик каже, -
(Сонце)
Хлопчику – хлоп’ятку, відгадай загадку:
Мала матуся золотий клубочок,
Рано – ранесенько кинула в небо.
Покотився клубочок понад сиві хмари.
Цілий день котився синім небосхилом.
Закотивсь під вечір у далеке море –
Засіяло море золотом гарячим.
(Сонце)
Високо стоїть, одне око має, всюди заглядає.
(Сонце)
Золоте барилечко вранці покотилося,
Ні стукоту, ні грюкоту,
Не впало, не розбилося,
Коли ж накрасувалося –
За темний бір сховалося.
(Сонце) Слайд №5.
3.Розповідь вчителя та бесіда з дітьми.
- Сонце – велика розжарена куля. Це зоря середніх розмірів. Сонце в понад мільйон разів більше за Землю.
- Чому для усього живого в природі необхідне Сонце? (Тому що скрізь стане без Сонця темно і холодно).
- Життя без Сонця неможливе. Якщо воно перестане світити, зігрівати Землю, рослини загинуть, бо вони не можуть жити без тепла і світла. Тваринам нічим буде живитися. Все живе замерзне від холоднечі. На щастя, таке не може трапитись. Сонце – це зірка, що дає нам не тільки світло, а ще й багато тепла.
- Як ви думаєте, чому Сонце називають сонечком? (Воно яскраво світить, гріє. Якби не було Сонця, земля б поринула у темряву).
- А чому буває тепло і холодно? Чому відлітають птахи, а деякі звірі впадають в сплячку?
Все це залежить теж від Сонця. Чим вище воно підіймається на небосхилі, тим більше тепла воно посилає на землю, а чим нижче опускається – тим менше тепла.
Найтепліше влітку, бо Сонце стоїть над небосхилом найвище, а з настанням осені, зими воно опускається все нижче і погано нагріває землю. Тому восени рослини не одержують стільки тепла, як улітку, листя на них жовкне і облітає.
4. Розгляд малюнків (слайд №6) Та бесіда за ними:
- На якому з цих малюнків художник намалював ранок? День? Вечір?
- Як ти про це здогадався?
5. Хвилинка – цікавинка. (слайд №7).
Коли б можна було прокласти шлях до Сонця, то до нього на кареті ми добиралися б 100 років, на машині – приблизно 10 років, на ракеті – 1рік. Маленькому промінчику Сонця потрібно всього – на – всього 8 хвилин, щоб дістатися до Землі.
ІV. Фізкультхвилинка. (слайд №8).
Хто ж там, хто вже там стомився
І додолу нахилився?
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить (Очі закрити долонями),
Навіть вітер не шумить.
Рано – вранці сонце встало (відкривають очі й
Піднімають голови)
і проміння всім послало (встають навшпиньки, руки
піднімають угору, розводять в сторони).
V. Продовження роботи над вивченням нового матеріалу.
1. Бесіда.
- Задумайся, чому влітку жарко, а взимку холодно. А навесні й восени не дуже жарко і не дуже холодно. Здогадався? Так, це також залежить від висоти сонця над землею.
Влітку сонце світить звисока. Восени з кожним днем все нижче і нижче. Взимку – ще нижче, ніж восени. А навесні сонце піднімається все вище.
2. Розповідь вчителя.
Пори року – зима, весна, літо, осінь змінюють на Землі одна одну. Під час обертання Земної кулі навколо Сонця різні її частини – півкулі, отримують неоднакову кількість тепла: коли до Сонця обернена одна півкуля, вона отримує більше тепла, тому тут – літо, а в іншій півкулі – зима. Минає час і до Сонця обертається інша півкуля. (слайд №9).
3. Робота над малюнками. (слайд №10).
- На якому з малюнків художник намалював літо, осінь, зиму, весну?
Як ти про це здогадався?
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошитах з друкованою основою (Діптан Н. В. «Я і Україна». Навколишній світ. Робочий зошит. 1 клас. – Харків: Веста: Ранок, 2008) (с.26).
1 завдання : - Розгадайте загадку про сонце:
Дивиться здалека вогняне око,
Усюди, де буває поглядом зігріває.
- Що таке сонце?
- До якої природи належить сонце – до живої чи неживої?
- Чому?
- Яким ви уявляєте собі сонце?
- Намалюйте сонечко у своїх зошитах.
2 завдання: - Розгляньте малюнок. Що сонце дає всьому живому?
С.27-28: - Яку пору року зображено на кожному малюнку? Підпишіть.
Укажіть черговість пір року.
С.29: - З’єднайте стрілочками явища природи з назвами пір року.
2. Творча гра «Сонячні предмети».
- Спробуйте відповісти на запитання й обґрунтувати свою відповідь.
- Який день тижня можна назвати сонячним?
- Найсонячніший місяць року?
- Найсонячніше квітка? Дерево? Кущ?
- Найсонячніше подія в житті людини?
- Найсонячніший звір? Комаха? Птах?
- Найсонячніша якість?
3. Розучення заклички.
- Коли будеш з татом або мамою на прогулянці і побачиш, що сонечко ховається за хмари, поклич його:
Вийди, вийди, сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На весняні квітоньки,
На маленькі дітоньки,
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
- А ще можна покликати сонечко отак:
Ой сонечко, сонечко, засвіти!
Буду краще я рости.
Також поспостерігай за висотою Сонця і ти дізнаєшся:
- чому опадає листя;
- засинають мурашки;
- розпускаються бруньки;
- дозрівають суниці.
І ще багато чого, що відбувається в природі.
VI. Підсумок уроку.
1.Творче завдання «Пори року». Робота в групах.
Діти розподіляються на 4 групи і за жеребкуванням витягають картку з назвою однієї з пір року. Кожна група повинна уявити себе яким – небудь предметом природи і подумати, що він може подарувати людині, тварині, рослині тощо. Перемагає група, яка найточніше і найяскравіше опише дари природи кожної пори року.
(слайд №11). Молодці!
Додатковий матеріал для вчителя:
Сонце – це велетенська зірка. Але є зорі в тисячу разів більші. Сонце має діаметр 1млн. 392тис. км, тобто це на мільйон кілометрів більше, ніж відстань між Землею і Місяцем. Якщо уявити собі Землю завбільшки з горошину, тоді Сонце буде таке, як величезний кавун.
Сонце обертається навколо своєї осі за 27 земних діб, тобто за 648 годин.
Температура на Сонці сягає 6 тисяч градусів, а в глибинах – від 10 до 15 млн. градусів. Сонце виділяє велику кількість тепла та енергії. Тільки за секунду воно випромінює більше тепла і світла, ніж його використали люди за всю свою історію життя на Землі. А до нас на планету доходить лише одна двомільярдна частка.
Вы прочитали материал на тему: 1 клас Розділ: Природа навколо нас. Автор Конспект
Предыдущее из этой категории: Читаем вместе с ребенком
Следующее из этой рубрики: Свято “Прощання з початковою школою”